16.5.2.5
Dispoziční oprávnění k majetkové podstatě od povolení reorganizace
JUDr. Jolana Maršíková
Podle § 330 IZ se právní mocí rozhodnutí o povolení reorganizace ruší omezení dispozičních oprávnění dlužníka, ke kterým došlo ze zákona v důsledku zahájení insolvenčního řízení podle § 111 IZ, z rozhodnutí insolvenčního soudu po zahájení insolvenčního řízení podle § 113 IZ nebo z rozhodnutí insolvenčního soudu vydaného v souvislosti s rozhodnutím o úpadku podle § 140 odst. 1 IZ, ledaže insolvenční soud rozhodne podle § 332 IZ jinak.
Této problematice se podrobně věnuje výklad v části 8.5 a 8.5.1.
Na tomto místě lze stručně uvést následující:
Nahoru Omezení dispozičních oprávnění z rozhodnutí soudu
Insolvenční soud může na návrh insolvenčního správce, na návrh věřitelského výboru nebo i bez návrhu zakázat dlužníkovi nakládání s majetkovou podstatou nebo může jeho dispoziční oprávnění omezit, zejména má-li pochybnosti o poctivém jednání nebo odborné způsobilosti dlužníka nebo osob jednajících jeho jménem (§ 332 IZ). Až do schválení reorganizačního plánu je insolvenční soud oprávněn tato omezení podle okolností změnit nebo zrušit. V rozsahu, v jakém je tímto rozhodnutím dispoziční oprávnění dlužníka omezeno, přechází na insolvenčního správce.
Nahoru Souhlas věřitelského výboru
Právní úkony, které mají z hlediska nakládání s majetkovou podstatou a její správou zásadní význam, neboť se jimi významně změní hodnota majetkové podstaty, postavení věřitelů anebo míra jejich uspokojení, činí dlužník…