12.1.2.3
Lhůty, doručování, dokumentace
Ing. Zdeněk Morávek
Úprava lhůt je obsažena v § 32 až 38 DŘ.
Lhůta je buď stanovena zákonem, nebo ji stanoví správce daně rozhodnutím. Lhůtu kratší než 8 dnů lze stanovit jen zcela výjimečně pro úkony jednoduché a zvlášť naléhavé. Úprava lhůt již neobsahuje ustanovení, podle kterého lhůtu kratší než jeden den bylo možné stanovit jen se souhlasem osoby zúčastněné na správě daní, zrušení této úpravy souvisí s bojem proti daňovým únikům. Nicméně platí, že pro stanovení lhůty kratší než jeden den musí existovat řádný důvod, může se jednat např. o požadavek správce daně v průběhu daňové kontroly nebo místního šetření na předložení dokumentu, o kterém sama osoba zúčastněná na správě daní tvrdí, že jím disponuje, přičemž jeho okamžité předložení by pro ni nemělo představovat žádné úskalí. Je pochopitelné, že v těchto případech je daná osoba povinna aktivně spolupracovat, přičemž je v zájmu naplnění cíle správy daní, aby zde neexistoval prostor pro případné obstrukce, kterými by bylo možné spolupráci jakkoli účelově oddalovat. Pravidlo, které umožňovalo osobě zúčastněné na správě daní nesouhlasit s uložením lhůty kratší než den, jí podle daňové správy dávalo při správě daní legální nástroj pro obstrukce.
Pokud je uložena rozhodnutím správce daně lhůta kratší než 8 dnů, musí být tato skutečnost odůvodněna.
Obdobným způsobem, jako tomu bylo v ZSDP, je řešeno i počítání času v případě lhůt, i nadále platí, že lhůta stanovená podle dní počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty. A stejně tak platí, že připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den, rozdílem je, že v úpravě daňového řádu platí toto pravidlo i pro úkony správce daně.
NahoruZachování, prodloužení a navrácení lhůty
Daňový řád dále upravuje zachování lhůty (§ 35 DŘ), tj. jaké úkony musí být učiněny poslední den lhůty, aby byla lhůta zachována. V § 36 DŘ obsahuje úpravu možnosti prodloužení lhůty a v § 37 potom navrácení lhůty v předešlý stav. V případě navrácení lhůty v předešlý stav je vhodné upozornit, že je tato možnost připuštěna také u již prodloužených lhůt a u lhůt pro podání opravných prostředků.
NahoruOchrana před nečinností
Aby se osoba zúčastněná na správě daní mohla účinně bránit v případě neodůvodněného prodlužování lhůt ze strany správce daně a v případech, kdy správce daně nepostupuje v řízení bez zbytečných průtahů, obsahuje v § 38 DŘ úpravu ochrany před nečinností. Jako obecná lhůta nečinnosti správce daně jsou stanoveny 3 měsíce od posledního úkonu v příslušném daňovém řízení.
NahoruDoručování
Právní úprava doručování v daňovém řádu vychází ze skutečnosti, že preferovanou formou komunikace je komunikace elektronická. Z § 39 DŘ tak vyplývá, že přednostními formami doručování písemností správcem daně jsou doručování při ústním jednání či jiném úkonu správce daně a doručování elektronicky. Ostatní způsoby využívající provozovatele poštovních služeb či vlastních pracovníků jsou možné až jako sekundární alternativa. Aktuální úprava…