dnes je 15.1.2025

Input:

Vyřazení, vyloučení a vynětí majetku ze soupisu

25.5.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

16.5.1.4
Vyřazení, vyloučení a vynětí majetku ze soupisu

JUDr. Jolana Maršíková

Majetek může být z majetkové podstaty:

1) vyřazen insolvenčním správcem podle § 217 odst. 2 IZ (zavedeného s účinností od 1. 1. 2014 novelou IZ provedenou zákonem č. 294/2013 Sb.), který tak učiní (i bez souhlasu soudu nebo věřitelského orgánu), pokud v průběhu insolvenčního řízení vyjde najevo, že daný majetek nenáleží do majetkové podstaty; uvedené platí bez zřetele k tomu, že se v době vyřazení již osoba, která má z vyřazení prospěch, nemůže domáhat vyloučení těchto majetkových hodnot z majetkové podstaty; insolvenční správce vyřadí majetek ze soupisu po projednání s věřitelským výborem a poté, co vyrozuměl o svém úmyslu insolvenční soud; vyřazení majetku z majetkové podstaty nevylučuje jeho opětovný soupis;

  • k vyřazení majetku může dát insolvenčnímu správci závazný pokyn i insolvenční soud (v rámci výkonu své dohlédací činnosti) – podle judikatury (např. usnesení Vrchního soudu v Praze sp. zn. KSPH 41 INS 114800/2010, 2 VSPH 1451/201 ze dne 16. 1. 2012) lze takový pokyn vydat, pokud jednoduché posouzení umožňuje přijmout spolehlivý závěr, že sepsaná věc, právo nebo jiná majetková hodnota nepatří do majetkové podstaty, a to i za situace, že bylo zahájeno řízení o vylučovací žalobě.

2) vyloučen na základě pravomocného rozsudku ve věci vylučovací žaloby podané podle § 225 IZ (podrobný výklad v části 5.4.5).

Nejvyšší soud v rozsudku sen. zn. 21 Cdo 953/2014 ze dne 20. 11. 2014, uveřejněném pod č. 48/2015 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek, zdůraznil, že otázku, zda určitý majetek byl pojat do soupisu majetkové podstaty oprávněně, je povolán řešit výlučně insolvenční soud, a to na základě žaloby na vyloučení majetku z majetkové podstaty, kterou projedná a rozhodne jako incidenční spor; jiný než insolvenční soud nemůže posuzovat příslušnost určitého majetku k majetkové podstatě dlužníka, a to ani jako otázku předběžnou. Nevyvratitelná právní domněnka, že určitý majetek byl pojat do soupisu majetkové podstaty oprávněně (§ 225 odst. 3 IZ), nenastane tehdy, jestliže insolvenční soud na základě včas podané žaloby pravomocně rozhodne, že se tento majetek vylučuje z majetkové podstaty.

3) vyňat insolvenčním správcem

  1. po předchozím souhlasu věřitelského výboru a insolvenčního soudu v případech, kdy
    • - tento majetek nemůže sloužit k uspokojení věřitelů pro jeho neprodejnost či pro nedobytnost pohledávky (§ 227 IZ),
    • - ke zpeněžení majetku, který je předmětem zajištění podle trestního řádu, nebyl udělen souhlas příslušného orgánu činného v trestním řízení (podrobněji viz část 5.1.4.1)
  2. k návrhu dlužníka postupem podle § 226 IZ.

Vynětí z podstaty na návrh dlužníka

Vynětí z majetkové podstaty se může domáhat dlužník jen ohledně majetku,

  • - který nelze postihnout výkonem rozhodnutí nebo exekucí (§ 207 IZ) a
  • -
Nahrávám...
Nahrávám...